Grzybobranie w Polsce – gdzie jechać?

Sezon na grzyby już niedługo rozpocznie się na dobre! Warto więc wyposażyć się w sprawdzone informacje, w których lasach znajdziemy najwięcej grzybów. Wiemy już, że pierwsze grzyby zaczęły pojawiać się w województwie opolskim. W lesie Marysieńka w powiecie głubczyckim znajdziemy podgrzybki, maślaki, opieńki, borowiki oraz kanie. Na grzybowy wysyp najlepiej poczekać na deszczowe dni. Gdzie jeszcze jechać na grzyby w tym roku?

Grzybobranie w 2019 roku

Jeżeli jesteśmy w Opolszczyźnie to warto wyskoczyć nad tereny wyrobiska Kotlarnia (powiat kędzierzyńsko-kozielski). Można tam znaleźć nie tylko maślaki, ale również czerwone koźlarze. W lasach mieszanych powiatu gdańskiego znajdziemy w tym roku mnóstwo kurek oraz koźlaków, tak samo w powiecie kołobrzeskim. Jednak to na południu Polski zapowiada się w tym roku największy wysyp grzybów.

Po grzyby do Małopolski

W prawie wszystkich lasach województwa małopolskiego znajdziemy podgrzybki (rosną na terenie lasów sosnowych, liściastych oraz mieszanych). Spodziewamy się tu również borowików, koźlarzy oraz opieniek. Jakie lasy w Małopolsce będą obfitować w grzyby? Przede wszystkim lasy w Zabierzowie, Chorowicach (Rezerwat Cieszynianka), Krzeszowicach oraz Niepołomicach. Grzybiarze z Krakowa przyjeżdżają na Mogilany i Las Bronaczowa, do Doliny Będkowskiej oraz do Myślenic.

Pamiętajmy jednak, że wiele grzybów jadalnych łatwo jest pomylić z podobnymi grzybami niejadalnymi oraz trującymi! Jeżeli jesteśmy amatorami w grzybobraniu to lepiej wyposażyć się w porządny atlas grzybiarski albo poszukać materiałów na internecie. Na kanale YouTube można znaleźć filmiki – tutoriale, jak rozpoznawać oraz jak prawidłowo zbierać grzyby.

Źródło: http://blog.serokomla.pl

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *