Psychoterapia online – definicje i założenia

Jednym z kluczowych czynników mających wpływ na powstanie psychoterapii online było zapotrzebowanie na innowacyjne formy leczenia dostosowane do czasów COVID-19, podczas których pozostające w izolacji i jednocześnie nie będące w dobrej kondycji psychicznej społeczeństwo nie miało możliwości zadbania o tą sferę swojego życia w dotychczasowym, stacjonarnym formacie. Postępująca digitalizacja społeczeństwa oraz rozwój technologii, który umożliwił prowadzenie konferencji online w pożądanej jakości dźwięku i obrazu, niewątpliwe przyspieszyły rozwój tego nowego formatu leczenia. W tym artykule spróbujemy odpowiedzieć na szereg kluczowych pytań związanych z psychoterapią online oraz dowiedzieć się w jakich sytuacjach powinniśmy wybrać tą formę leczenia.

Jak zdefiniować psychoterapię online?

Zgodnie z definicją, psychoterapia online jest uwspółcześnioną, dostosowaną do obecnych możliwości technologicznych oraz potrzeb pacjentów siostrą pierwotnej, gabinetowej formy terapii.

Spotkania pacjenta z terapeutą odbywają się w sieci za pomocą laptopa, tabletu lub smartfonu, czyli urządzeń posiadających dostęp do kamery i możliwość podłączenia do internetu.

Wśród najpopularniejszych aplikacji, które wykorzystywane są na potrzeby spotkań w formacie online, w pierwszej kolejności powinniśmy wymienić: Skype, Zoom, Google Meets i WhatsApp, ale warto nadmienić, że wiele platform internetowych, które świadczą usługi psychoterapii online i zrzeszają certyfikowanych terapeutów jak solutio-psychoterapia.pl, coraz odważniej kierują swoją uwagę na innowacyjne rozwiązania pozwalających na prowadzenie sesji terapeutycznych bezpośrednio z poziomu swojego autonomicznego portalu pacjenta.

Jakie zalety psychoterapii online są najczęściej wymieniane przez pacjentów?

Respondenci najczęściej wskazują na poniższe udogodnienia, które niesie ze sobą format terapii zdalnej:

  • Dostępność, rozumiana jako możliwość przeprowadzenia sesji terapeutycznej z dowolnego miejsca na świecie.
  • Oszczędność czasu i kosztów, dzięki redukcji do minimum czasu oraz kosztów związanych z koniecznością dojazdu do placówki świadczącej usługi terapeutyczne.
  • Anonimowość, jako czynnik szczególnie istotny dla wszystkich pacjentów, którzy mają opory przed udaniem się do placówki stacjonarnej z uwagi na możliwość spotkania po drodze znajomych twarzy i często ujawnienia przez to swoich głęboko skrywanych, intymnych problemów.
  • Udogodnienia dla osób z niepełnosprawnościami, rozumiane jako ułatwienie w znalezieniu właściwego terapeuty odpowiadającego specyficznym potrzebom pacjentów z ograniczeniami w poruszaniem się oraz pacjentów dotkniętych najcięższymi schorzeniami, które uniemożliwiają terapię w formacie stacjonarnym.
  • Skuteczność, będąca na równie wysokim poziomie jak w przypadku terapii stacjonarnej.

Czy psychoterapia online jest skuteczną formą leczenia?

Obecnie wszystkie dostępne badania naukowe potwierdzają, że psychoterapia online jest równie skuteczna w leczeniu zaburzeń psychicznych oraz emocjonalnych jak jej stacjonarna forma.

Nie mniej, należy pamiętać, że na sukces i powodzenie samej terapii mają też wpływ inne czynniki takie jak zaangażowanie oraz indywidualne preferencje pacjenta, a także umiejętności i doświadczenie samego terapeuty w pracy w specyficznych i nie do końca łatwych warunkach środowiska terapii online

W jakich sytuacjach warto rozważyć wybór terapii online?

Psychoterapia online zawsze będzie świetnym rozwiązaniem dla wszystkich tych, którzy z różnych powodów nie mają możliwości lub po prostu nie chcą uczestniczyć w tradycyjnej, stacjonarnej formule spotkań z terapeutą.

Ten rodzaj terapii będzie też zawsze bardziej dostępny dla pacjentów z różnymi niepełnosprawnościami, a także mieszkańców terenów wiejskich i mniejszych miejscowości, gdzie dostęp do placówek świadczących tego typu usługi oraz samych terapeutów jest najczęściej ograniczony.

Co powinno skłonić nas do wizyty u psychologa?

Kiedy tylko czujemy, że przestajemy radzić sobie z problemami, emocjami, relacjami międzyludzkimi, stresem, doświadczamy stanów depresyjnych, walczymy z uzależnieniami oraz zaczynamy podejrzewać wystąpienie u siebie najróżniejszych zaburzeń związanych z naszym zdrowiem psychicznym, niezwłocznie powinniśmy udać się na wstępną konsultację ze specjalistą, który pomoże zdefiniować nasz problem i jeśli zajdzie taka konieczność – skieruje do dalszego leczenia.

Pamiętajmy, że terapia poza swoją główną funkcją związaną z leczeniem problemów natury psychicznej, pomoże nam również podejmować lepsze decyzje, opracowywać strategię radzenia sobie z pojawiającymi się na naszej drodze problemami oraz wspomoże nasz samorozwój, czyniąc nasze życie bardziej kompletnym.

Dodaj komentarz